Şarköy Şarabı

Şarköy Şarabı

Tekirdağ Şarköy üzümleri ve üzümlerinden yapılan kaliteli şaraplarıyla meşhurdur. Bu harika şarapların yeterince tanıtılmaması turizm yönünden olumsuz etkilenmektedir. Şarköy'de Şarapçılık çok eski tarihlerden gelmektedir. Tekirdağ Şarköy'de üretilen şarapların büyük bir bölümü, Türkiye'nin başka bölgelerinde yerleşik olan şarap firmalarının markası ile pazara sunulmaktadır. Şarapçılıkta markalaşamamak, Şarköy'e potansiyel kazançlarından daha büyük kayıplar vermektedir.

Şarap Tanrısı, Dionysos’un yaşadığı topraklardır burası. Dionysos, coşkunun, yaşama sevincinin, şarabın tanrısı olarak bilinmektedir. Bağbozumu da ondan sorulmaktadır. Antik çağ efsanenelerine konu olan Tekirdağ’ın Şarköy-Mürefte hattında eylülle birlikte bağların görünümü de değişmektedir. Şarköy’deki üzüm bağları yüksek tepelerin altında, güneş yanığı yapraklarıyla altın rengine bürünmektedir. Böylece bölgede tatlı bir telaş yaşanmaya başlar.

Şarköy'de 2 litreden 500 litreye kadar hacmi olan tahta şarap fıçıları üretiliyor. Fıçılarına şarap imalatçıları kadar, şarap turlarına katılanlar da ilgi gösteriyor.

Şarköy Şarabı

ŞARKÖY BAĞBOZUMU

Şarap üretimi eylül ayında başlayıp, ekim ayında bitmektedir. Bağbozumunun başladığı günlerde güneşin ilk ışıklarından önce kalkan aileler, traktörlerine, pırpırlarına binerek bağlarının yollarını tutar. Kimi zaman çocukların da eşlik ettiği bağbozumunda, Şarköy’ün ünlü Doluca Tepesi çalışan bağcılara fon oluşturmaktadır. Üzüm salkımları titizlikle kesilerek, sepetlere doldurulur, mola verilen zamanlarda bağcılar, kimi incir ağacının, kimi elma ağacının gölgesinde, bir şeyler atıştırırlar. Yüksek tepelerden eşek, katır sırtında üzümler taşınır, traktörlere yüklenir. Her şarap fabrikası üzüm aldığı bağcıya kendi üzüm sepetini verir. Traktörleri dolduran plastik sepetlerin yolu bir kaç kilometre ilerdeki şarap mağazaları ve fabrikalardır. Şarköy’ün en fazla şarap işletmesi bulunan beldesi Mürefte’nin yolları, sokakları bağbozumu döneminde şıra kokar. Fabrika ve mağazaların önüne dizilen sepetlerdeki üzümler, helezonik silindirin içine dökülür. Saplarından ayrılan üzümler sıkılır, şıra haline gelen üzümün şaraba giden yolculuğu böylece başlamış olur.

ŞARAP TURLARI

Şarköy ve Mürefte’de irili ufaklı şarap fabrikaları bulunmaktadır. Her yıl tesislerini bağbuzumu turlarına açıyorlar. Eylül ayında başlayıp ekim ayının sonlarına kadar süren bu turlara ABD'den katılanlar bile oluyor. Her tur ortalama olarak 100 kişiden oluşmaktadır. Üzüm toplayan fabrikalar, tesislerini, kavlarını gösteriyor ve şarap tadımı yaptırıyorlar.

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde geçmiş yıllarda şarabın nasıl yapıldığını, o günkü ilkel aletleri Mürefte’deki iki şarap müzesinde görmeniz mümkün.

Şarköy, Mürefte, Mursallı, Güzelköy, Hoşköy, Uçmakdere’ye gelerek bağbozumlarına eşlik edebilir, oradaki coşkuya farklı bir tatil anlayışı için katılabilirsiniz. Rumlar döneminde kalan şarap mağazalarındaki hareketlilik, hiç bir yerde bulamayacağınız şıranın aroma kokuları sizi bir başka aleme götürecek.

Şarap Tanrısı Dionysos’un yaşadığı bu topraklarda ölümsüz iksirin tadına varın.

Şarköy'e geldiğinizde mutlaka yöre halkının yapmış olduğu şaraplardan kendinize yada hediyelik olarak almanızı tavsiye ederiz.

BAĞBOZUMU | TUR | TESİS | MÜZE | FABRİKA

Melen Şarapçılık : Hoşköy ve Güzelköy’de bağbozumu turları düzenlemektedir. (0532 485 91 91)

Aker Şarapçılık : Mürefte’deki tesisleri ve müzesi 0282 528 71 51

Kayra Şarap Fabrikası : 0212 252 91 61

Şarköy Pansiyonları | Şarköy Otelleri | Şarköy Apart Evler | Şarköy Resimleri | Şarköy Plajları

Kullanım Şartları | Yasal Uyarı | Gizlilik Bildirimi | Site Haritası

© 2007 - 2018 Şarköy Tekirdağ Şarköy Tatilciler için Turizm Rehberi ve Tanıtım olarak hazırlanmış kişisel şarköy sitesidir.

Metin ve görsel materyaller Kaynak Gösterilerek kullanılabilir. www.tekirdagsarkoy.com tarafindan desteklenmektedir.

                                 Tekirdağ Şarköy
                                 Hüseyin BİRSİN
                   Şarköy Atatürk